Bir Hizmet Olarak Yazılım(SaaS) – Pandemide Daha da Mantıklı!

Bir Hizmet Olarak Yazılım(SaaS) – Pandemide Daha da Mantıklı!

Software as a Service (SaaS), yani yazılımların bir kerelik satın alınması yerine hizmet olarak kiralanarak kullanılması, son dönemde dünyanın her yerinde daha fazla ilgi görüyor ve SaaS pazarı her yıl düzenli olarak büyümesini sürdürüyor. Öyle ki, 2019’da bu pazarda dünya genelinde 100 milyar dolarlık hacim  ilk defa aşıldı.

Bu büyüme aslında çok çeşitli ve güçlü nedenlere dayanıyor;

  • Geleneksel yazılımları aldığınızda, şirket sunucularına ve/veya kullanıcı bilgisayarlarına kurulum yapmak, bunların güncellemelerini vaktinde yüklemek ve güvenliğini sağlamaktan da sorumlu oluyorsunuz. SaaS yazılım çözülümlerinde ise çoğunlukla hiçbir kurulum yapmıyor, bulut bilişim yöntemleri ile İnternet üzerinden yazılımı kullanıyorsunuz. Versiyon, yeni özellikler ve güvenlik güncellemeleri ile uğraşmıyorsunuz;

 

  • SaaS çözümleri, kullanıcılarınız için daha az eğitim gerektiriyor ve genelde her tür cihazdan erişilebiliyor, klasik yazılımlarda ise lisans kapsamına göre daha az kullanıcı sistemi kullanmakla limitlenebiliyor ve yazılımın ağırlığına göre, en azından belli özelliklerde donanımlara sahip cihazları kullanmak zorunda kalınabiliyor;

 

  • SaaS hizmetleri özelleştirebilmek, klasik büyük çaplı geleneksel yazılımlara göre çoğu zaman daha kolay ve kurumunuzun ihtiyacına göre özellikler eklenmesi ve de sizin cihazlarınızda değişiklik yapmadan tüm kullanıcılarınızın bu özelliklere ulaşması çok daha çabuk mümkün oluyor. Üstelik, kurumunuzun ve çalışanlarınızın beklentilerine göre, SaaS hizmetin görünümü, arabirimi, menüleri, ekranları çok daha hızla özelleştirilebiliyor.

 

  • Pek çok SaaS çözümü güncel yazılımlarla da kolay entegre oluyor, zaten yepyeni bir pazar yaratma iddiasında olan bu çözümlerin, entegre olabilme becerisi sunması bir zorunluluk olarak görülüyor ve bu konuda hızlı hareket ediyorlar.
  • Verileri saklama, yedekleme, güncel kalabilme, bulut tabanlı bu dünyada tabii ki daha kolay ve güvenli olduğu gibi, kurumun üstündeki bu yükleri de azaltıyor veya yok ediyor.

Tabii bu artılar dışında SaaS çözümlerin dezavantajları da olabiliyor, entegrasyon veya güvenlik konularında, servis sağlayıcı şirketin yeteneklerini ve becerilerini sınamalı, bunu projelendirmelisiniz.

Aslında, bu noktada SaaS’ın bir diğer artısı yardıma koşabilir, geleneksel bir yazılımı kurumunuz için satın alır, sonra da kullanırsınız; ama SaaS çözümler bir hafta veya bir ay deneme imkanı sunar sonrasında da aylık abonelik/kullanım bedeli ile sürece devam edersiniz. İşte bu tanıma süreci, SaaS çözümü daha iyi analiz etmenize ve doğru kararı vermenize yardım eder.

SaaS çözümlerin esnek fiyatlandırılması, en büyük artı denebilir, kurumunuzun ihtiyacını ve kullanım eğilimlerini takip edebilir, hizmetin size ne kadar katma değer kattığını gözlemleyebilirsiniz. Öyle ki, bu fiyatlama modelleri, tüm dünyada ve ülkemizde geleneksel yazılım fiyatlamalarını da büyük ölçüde değiştiren noktaya geldi ve artık her kurum, yazılım seçerken bulut tabanlı SaaS opsiyonları da mutlaka değerlendirmeli.

Zira CoVID-19 salgını ülkemizde dünyada kış ile birlikte tekrar yaygınlaştı ve pek çok sektörü etkilemeye başladı. Aşı haberlerine rağmen, sınırlar açık kalıp seyahatler devam ettikçe, salgının ne kadar yaygın ve kuvvetle etkili kalacağına dair de çok farklı öngörü var. Bu hem içinde olduğunuz sektör, hem de müşterilerinizin 1 ay sonra mı yoksa 4-6-8 ay sonra mı vites değiştireceğini kestirmeyi imkansız hale getiriyor. Böyle bir dönemde esnek olabilen ve hizmet olarak kiralanan yazılım hizmetleri daha doğru bir karar olabilir. Hizmet içeriğinizi genişletip daraltmak, özellikleri ekleyip çıkarmak, kullanıcı sayısını arttırmak tam zamanında ve daha kolayca yapılabilir.

Tabii en önemlisi, maliyetleri de SaaS çözümleri ile, pandemi sürecinde daha düşük tutabilir ve geleneksel yazılım harcamalarınızı azaltabilirsiniz.

Smartera olarak, ticaret yapan tüm firmaların ihtiyaç duyduğu esnek ürün yönetiminden maliyetlendirmeye, şube/depo yönetiminden cari hesap, tahsilat, ödeme takibine; e-Ticaret ve banka entegrasyonlarına pek çok modül içeren yazılımlarımızı, SaaS olarak sunuyoruz.

SaaS dünyasının artılarından faydalanmak için bizi takip edin ve bizimle temasa geçin. Kurumunuza SaaS çözümlerimizin uyumunu birlikte tartışalım.

Smartera

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir